Albaraka Fransa’da faizsiz banka kuruyor

6 07 2010

AlbarakaTurk Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, bankanın Bahreyn merkezli ana hissedarının Fransa’da faizsiz bankacılık yapmak için banka kuracağını söyledi.

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, global krizde sermayenin biriktiği bölge olarak dikkkat çeken Körfez Bölgesi’nden Avrupa’ya önemli bir akımın olacağının bilgisini verdi. Yahşi, Türkiye’deki Albara Türk’ün ana sermayadarı olan Albaraka Grubu’nun Fransa’da faizsiz bankacılık alanında faaliyet göstermek için banka kuracağını söyledi.
Albaraka Grubu’nun bugüne kadar Endonezya, Malezya gibi İslam ülkelerinde faizsiz bankacılık üzerine çeşitli faaliyetlerinin, İngiltere’de de  yatırım finansmanı şirketi olduğunu söyleyen Fahrettin Yahşi, grubun bir Avrupa ülkesinde faizsiz bankacılık lisansı almasının bir ilk olacağını söyledi.
Fahrettin Yahşi şu bilgiyi verdi:
“Albaraka Avrupa’da grup olarak ilk olacak. İngiltere’de yatırım finansmanı yapan bir şirketleri vardı. Ama bankacılık lisansı yoktu. Fransa’da düşündükleri ise tamamen faizsiz bankacılık sistemiyle çalışan bir banka kurmak. Görüşmelerini sürdürüyorlar.”

Türkiye yüzde 25 büyüyecek
Albaraka’nın Türkiye’deki büyümesini kriz döneminde de sürdüreceğini, geçen yıl yüzde 40 oranında büyüyen bankanın bu yıl yüzde 25 oranında aktif büyüme hedeflediğini belirten Yahşin, kredi büyümesinin ise yüzde 20 olacağını söyledi.
Yahşin, “Albaraka Türk fiziki büyüme olarak her yıl 15 ile 20 arasında şube açmayı planlıyor. Önümüzdeki 5 yılda 200 şubeli orta ölçekli bir banka olacağız. Hedefimiz Türkiye’de orta ölçekli bankalar arasında aktif olmak. Yıllık 200 ile 300 kişi arasında bir istihdam yaratacağız. Bayan çalışan oranımız yüzde 5 oranında ama bu oranı artırmayı düşünüyoruz” dedi.

Yeni binanın kâğıdı yurtdışında satılacak
Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, bankanın İstanbul Ümraniye’de yapılan yeni genel müdürlük binasının menkul kıymetinin yurtdışında satılacağını söyledi. Yahşin, “Yurtdışına yönelik olarak önümüzdeki dönemde yeni genel müdürlük binamızla birlikte gayrimenkullerden oluşan sukuk tarzı bir menkul kıymeti ihraç edeceğiz. Çalışmasına başlıyoruz. Bu yolla dışarıdan fon toplayacağız, Türkiye’de olmuyor. Yurtdışında yapmak ise serbest. Bunu Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun banka tahvillerine izin vermesine paralel düşünmek lazım.
Ümraniye’de üç tane bina yapıyoruz. Ekim ayı gibi taşınmayı düşünüyoruz. Yeni genel müdürlük binamızın 25 bin metrekare kapalı, 38 bin metrekarelik kullanım alanı olacak. Binanın değerleme çalışmasını henüz yaptırmadık. Ama önümüzde öyle proje var” şeklinde konuştu.


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: