Albaraka Türk, Irak’ta şube açıyor

20 07 2010

AlbarakaTurk

Irak’ta şube açak isteyen bankalar arasına Albaraka Türk de eklendi. Yahşi, "Ağustosta şube için onay çıkmasını bekliyoruz" dedi

Ziraat ve İş Bankası’ndan sonra Albaraka Türk de Kuzey Irak’ta şube açmaya hazırlanıyor. Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, Erbil’de şube açmak için fizibilite çalışması yaptıklarını söyledi. Yahşi, "Son günlerde Türkiye ve Irak arasında artan iş hacmine paralel olarak o bölgede bir bankaya ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Yaptırdığımız fizibilite çalışmasını yönetim kurulunun onayına sunacağız. Ağustos ortasında bu yönde bir karar çıkmasını bekliyoruz" dedi. Konya’da 4’üncü şubesinin açılışını yapan Genel Müdür Yahşi, şu anda 102 olan şube sayısını, bu yıl sonunda 115-120’ye çıkarmayı hedeflediklerini, 5 yılda iki kat büyüyeceklerini kaydederek, "Önümüzdeki dönemde her yıl 20 şube açma hedefimiz var. Bu şekilde 200 şubeye ulaşarak orta büyüklükte bir banka olma amacındayız" dedi.

KATILIMIN KALESİ KONYA

Büyüme sürecini devam ettiren Albaraka Türk, 6 milyarlık mevduat hacmiyle, önemli bir potansiyel barındıran Konya’da 4. şubesini açtı. Albaraka Türk Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, “Albaraka Türk’ün Türk bankacılık sektöründeki yüzde 5’lik payı, Konya’da yüzde 17’ye çıkıyor. Bu nedenle bizim için önemli bir il. Ayrıca buradaki mevduat hacmi, kredi hacminden de büyük” diye konuştu.

İstanbul,Ankara, İzmir gibi büyük kentlerin yanı sıra Karabük, Çanakkale gibi kentlerde de ilk kez şubeleşeceklerini söyleyen Yahşi, "Yıl sonunda yüzde 20-25 büyümeye ulaşacağız" dedi. Konya’nın katılım bankacılığı açısından büyük potansiyel oluşturduğunu söyleyen Yahşi, "Önümüzdeki yıllarda Konya’da 5-6. şubeleri düşünebiliriz. Şu anda Konya’da 15 katılım bankacılığı şubesi var. Toplam 6 milyar liralık mevduatın 1 milyar lirası katılım bankaları tarafından oluşturuluyor. Katılım bankalarının Konya’daki bankacılık işlem hacmi yüzde 17 ile en yüksek olduğu kent. Türkiye’de ise katılım bankalarının toplam sektördeki payı yüzde 5- 5.5 arasında" diye konuştu.

Finans merkezi için ‘Sukuk’ şart
BU yıl 200 milyon dolar sendikasyon alacaklarını hatırlatan Yahşi, bankaların kaynak çeşitliliği açısından kira sertifikası (Sukuk bonosu) kanun tasarısının yasalaşması gerektiğini ifade etti. Yahşi, "Türkiye ekonomisi açısından bu çok gecikmiş bir mevzu. Türkiye bölgesel bir finans merkezi olacaksa İslami coğrafyaya da hitap edecek ürünler çıkartılması gerekiyor" dedi.
Endonezya ile Fransa’da banka kurma fikrimiz var
Önümüzdeki yıl taksitli alışverişe imkan sağlayacak bir kredi kartıyla anlaşma yapacaklarını kaydeden Yahşi, "Grubun Fransa ve Endonezya’da banka kurma fikri var. Arnavutluk’ta ise bir bankaya teknik destekte bulunacağız” açıklamasında bulundu.
* KERİM ÜLKER-sabah


İşlemler

Bilgi

One response

20 07 2010
konya web tasarımı

Albaraka Türk konya da süratle büyümektedir evet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: