Geleceğin Banka Konsepti

7 10 2010

Birçok şehrin merkezinde, önemli caddelerin kesiştiği noktalarda konumlanmış olan eski bankalar  insanları etkilemek ve sanki biraz da ezmek istercesine yükselen süslü püslü para mabetlerini andırırlar. Emlakta aranan niteliklerin ve tüketicinin bankayla ilişkilerinin ciddi değişimler geçirmesi sonucu, bu Dev abideler artık pek güzel bulunmadığı gibi, gerekli de görülmüyorlar. Ancak böylesine büyük ve kapsamlı işler günümüz mimarlarına olağanüstü imkanlar sunmakta! Ve bugüne kadar ne denli iç karartıcı alternatiflerle karşılaştık! Neyse ki, online bankacılık sayesinde bankaya gitmeye hemen hemen hiç gerek kalmıyor ama, böyle bir ziyaret zorunlu olduğunda, çoğu zaman sıkıcı, günlük alışverişlerin yapıldığı standart satış noktalarıyla karşılaşıyoruz – perakende bankacılığın en kötü anlamıyla tanımı böyle oluyor.

Ancak, artık bazı değişiklikler görmeye başladık. Halen üzerinde çalışılmakta olan birçok yeni banka tasarım konsepti bulunduğu gibi, aralarında Crea International tasarımı, Milano konumlu CheBanca! gibilerinin de yer aldığı bazıları son zamanlarda hayata geçmiş bulunuyor. CheBanca! konsepti (çeviri: Ne banka!) markanın sadeliğini, şeffaflığını ve yenilikçi ve yaratıcı niteliklerini yansıtıyor. Crea International’ın ortaklarından Massimo Fabbro Kasım ayında POPAI Italia’da yapacağı konuşmada marka tasarımının markanın dilini, özünü, felsefesini ve değerlerini fiziksel olarak nasıl var edebildiğini anlatırken kesinlikle CheBanca!’dan da söz edecektir.

Ve olağanüstü nitelikte henüz birkaç banka tasarımı gördüğümüze göre, daha çok görmek isteriz! Gördüğünüz, tasarladığınız, ya da sipariş ederek hazırlattığınız böyle bir tasarım varsa, haberimiz olsun.

Kaynak: The Cool Hunter Yazan: Tuija Seipel

Reklamlar

İşlemler

Information

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: