Türk bankaları Irak’ta şube açma yarışına girdi

24 11 2010

Türkiye ile Irak arasındaki sıcak ilişkiler iş dünyasının ardından finansçıların da iştahını kabarttı.

Daha önce Irak’a şube açmayı planlayan birçok banka rafa kaldırdığı projelerini hayata geçirmek için çalışmalara başladı. Halen yurtisibankaBağdat şubesi ile hizmet veren Ziraat Bankası’nın yanı sıra İş Bankası’nın da Kuzey Irak’a şube açma girişimleri hızlandı. Garanti ve Akbank’ta da benzer bir süreç yaşanırken, rotayı bu ülkeye çeviren son finans kuruluşu faizsiz bankacılık alanında faaliyette bulunan Kuveyt Türk oldu. Ziraat’in Bağdat şubesini inceleyen Kuveyt Türk, fizibilite çalışması yaptı. Edinilen bilgilere göre Kazakistan ve Almanya’nın ardından son olarak ‘Kuwait Turkish Participation Bank (Dubai) Ltd.’ ismiyle kurduğu yeni iştirakiyle Dubai’de hizmet vermeye hazırlanan banka, pek çok ülkeye açılmayı hedefliyor.

Öte yandan Bağdat şubesi ile hizmet veren Ziraat Bankası, Kuzey Irak’ta yeni şube açmak için hazırlanan fizibilite raporunu yönetim kurulunda masaya yatırdı. Onay çıkmasının ardından Erbil, Süleymaniye veya Dohuk’ta şube açma çalışmaları başlayacak. Politik ilişkilerin gelişmesinin ardından Irak ile Türkiye arasında ticari ilişkilerin de ivme kazanacağı öngörülüyor. Şubelerin açılmasıyla, bölgedeki Türk yatırımlarının da artması bekleniyor. Türk bankalarının Kuzey Irak’ta şube açma girişimlerini değerlendiren üst düzey bir banka yetkilisi, "Bölgede ticari açıdan büyük potansiyel var. Krize rağmen Irak’a ihracatımız yüzde 75-80 seviyesinde arttı. Bankacılık sektörünün gelişmesi, bu ülke ile iş yapanların finansman problemlerinin çözümüne de katkı sağlayacak. Ayrıca bankacılık sistemi olmadığı için bavullarla yapılan para taşıma zorunluluğu da son bulacak." değerlendirmesini yaptı.

TİCARET HACMİ 5,5 MİLYAR LİRAYI BULDU

Türk işadamlarının geçen ay Kuzey Irak’a çıkarma yapmasının ardından bölgeye yönelik beklentiler de arttı. Küresel krize rağmen yıllık 5,5 milyar dolara ulaşan ticaret hacminin dört yıl içerisinde 20-25 milyar dolar seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Bu konuda öncülüğü Dışişleri Bakanlığı ile Dış Ticaret Müsteşarlığı yapıyor. Ülke genelinde milyarlarca dolarlık potansiyel olduğu belirtiliyor.

ERCAN BAYSAL ANKARA

Reklamlar

İşlemler

Information

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: