ING: Türkiye heyecan veriyor 5 büyük banka arasına gireriz

10 12 2010

INGBANK

Oyak Bank’ı satın alarak Türkiye pazarına giren Hollandalı finans devi ING, Türkiye’nin kendilerine heyecan verdiğini, kaynak aktarmaya devam edeceklerini belirtti. ING Bank’ın hedefi Türkiye’de ilk 5’e girmek

2007 yılında Oyak Bank’ı satın alarak Türkiye pazarına giren ING Grubu, Türkiye’de büyümeyi planlıyor. ING Bankacılık İcra Kurulu Üyesi, Doğrudan ve Uluslararası Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Üst Yönetici (CEO) Eli Leenaars, ING için Türkiye’nin büyüme anlamında kilit ülkelerden biri olduğunu belirterek “Yatırımı boşuna yapmadık, potansiyeli gördük” dedi. ING’nin üst düzey yöneticileri Amsterdam’daki merkezlerinde Türk gazetecileriyle bir araya gelerek, Türkiye pazarına bakış ve stratejilerini anlattılar. Türkiye’nin küresel krizden en az etkilenen ülke olduğunu belirten Eli Leenaars, mali kriz sırasında Türkiye ile ilgili pozisyonlarını değiştirmediklerini ve bunun çok önemli olduğunu belirterek, “Çok güzel bir evlilik oldu, kendimizi evimizde hissediyoruz. Türkiye ana büyüme pazarlarımızdan biri olacak. ING’nin çok net bir desteği var ING Türkiye’ye… ING Türkiye pazarına çok önem vermektedir. Kaynakları aktarmaya devam edeceğiz” dedi.

ING İÇİNDE İLK 10’DA OLACAK

ING Bank Türkiye CEO’su Wilfred Nagel “Türkiye ING sıralamasında çok iyi durumda. Türkiye gibi büyüme potansiyeline sahip 4-5 ülke var. Türkiye’nin 5’inci büyük özel bankası olma konusunda kararlıyız. Grup içinde ING Türkiye’yi ilk 10’a çıkaracağız” dedi. Nagel, 40 ülkede 107 bin personele ve 85 milyondan fazla müşteriye sahip grubun Türkiye’de ciddi büyüme hedefi olduğunu söyledi.

TEK SIÇRAMADA GEÇERSİNİZ 

“ING Bank’ın büyüme motoru KOBİ ve ticari bankacılık olacak” diyen Nagel, 2009’da 200 milyon lira, bu yıl da bunun biraz altında kâr elde edeceklerini kaydetti. ING Grubu’nun 17 ülkeden sorumlu Doğrudan ve Uluslararası Bireysel Bankacılık Avrupa Bölge Başkanı Cesar Gonzalez-Bueno “Türkiye bizi en çok heyecanlandıran ülkeler arasında birinci sırada” dedi. Türkiye’nin sahip olduğu potansiyel sebebiyle, sorumlu olduğu 17 ülke arasında en öncelikli sırada olduğunu belirten Gonzalez-Bueno, Türkiye’yi büyük hamleler yapacak ve tek bir sıçramayla rakiplerini geçecek bir ülke olarak niteledi. Gonzalez-Bueno, Türkiye’nin kişisel olarak da yönetim ilgisini yönlendirdiği ve gelecekle ilgili heyecan verici bir ülke olduğunu kaydetti. • YENER YALÇIN AMSTERDAM

Anadolu kaplanlarını aslana çevireceğiz

ING Bank KOBİ ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Baltacı, 2009’da KOBİ ve ticari müşterilerine 3 milyar lira finansman sağladıklarını söyledi. Baltacı ‘’Yüzde 35 büyüyerek yerel düşünen bir banka olduğumuzu kanıtladık. 2011’de toplam kredileri sektörün 2 katı büyüyerek yüzde 21 artırmayı ve 8 milyar TL kredi hacmine ulaşmayı hedefliyoruz’’ dedi. Sık sık Anadolu’daki müşterileriyle bir araya geldiklerini hatırlatan Baltacı “KOBİ ve ticari bankacılık müşterilerimizle tek tek ilgilenebilecek durumdayız. Amacımız bizimle aynı hedefleri olan Anadolu kaplanlarını aslan gibi ekibimizle Anadolu aslanları yapmak” dedi.

ING Türkiye’ye Türk CEO atanacak

ING Bank Türkiye’ye kısa vadede, bankanın içinden Türk CEO atanacağı belirtildi. Türkiye yönetiminin başına bir Türk’ün gelmesini istediklerini dile getiren Cesar Gonzalez-Bueno, bir gazetecinin bir süre önce görev yapan Türk CEO yerine atama yapıldığını ancak şimdi yeniden Türk CEO planının mı olduğunu sorması üzerine ING Bank CEO’su Wilfred Nagel’in orta vadede çok iyi tercih olduğunu, zor ve karışık zamanlarda en güvenilen ve tanınan isimlerin görevlendirildiğini ancak, tarih vermemekle birlikte genel eğilimlerinin yerel CEO’ların başa gelmesi yönünde olduğunu yineledi. Bir gazetecinin “Aradığınız kalitede Türk yönetici bulamadınız mı, yoksa pahalı mı geldi?’’ sorusu üzerine Gonzalez-Bueno “Bana yeteri kadar yetenekli yönetici bulamadık dedirtemezsiniz. Türkiye bankacılık anlamında çok yüksek kalitede… Diğer bankalarda gördüğümüz kalite de takdire şayandır. Ama ileride yerli bir yönetim düşünüyoruz” dedi.

İran ve Suriye’ye ambargo

ING Bank KOBİ ve Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yaprak Baltacı, bir gazetecinin İran ile ticaret yapan işadamlarının bankayla ilişki kuramadığı, kredi ve hizmetlerde sorunlar yaşandığına ilişkin değerlendirmesi üzerine İran ve Suriye ile iş yapmanın tercih ettikleri bir durum olmadığını, fakat bu müşterilerine başka ürünlerle hizmet verdiklerini söyledi. ING Bank Türkiye CEO’su da ABD’nin kararlarına uymak durumunda kaldıklarını kaydetti.


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: