Ziraat, Suudi Arabistan’da şube açtı

20 03 2011

Ziraat Bankası, hac ve umre için kutsal topraklara gidenlere ve Suudi Arabistan’da faaliyette bulunan işadamlarına hizmet vermek amacıyla Cidde’de şube açtı. Şubenin açılışını yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, şubenin iki ülke arasındaki finans iletişiminde en önemli köprü görevini üstleneceğini söyledi.

ziraat

 

Küresel finansal krizden başarıyla çıkan Türk bankacılık sektörü, Türkiye’nin yanı sıra komşu ve bölge ülkelerde de büyümesini sürdürüyor. Ziraat Bankası’nın Suudi Arabistan’ın önemli şehirlerinden Cidde’deki şubesi dün törenle açıldı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası Cidde Şubesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ziraat Bankası’nın yüzde 100 Türk sermayeli bir banka olduğunu ve S.Arabistan’da şube açmasının büyük önem taşıdığını söyledi. Erdoğan, Cidde Şubesi’nin bu ülkedeki birçok Türk yatırımcısı ve girişimcisinin çalışmalarını kolaylaştıracağını ifade etti. Ziraat Bankası’nın hükümetleri öncesinde zarar ettiğine işaret eden Erdoğan, bankanın 8 yıldır kâra geçtiğini, her geçen gün büyüdüğünü ve şu anda Türkiye’nin bir numaralı bankası olduğunu dile getirdi. Ziraat Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Karslı da, yaptığı konuşmada, hükümetin komşu ülkelerle sıfır sorun politikasının sonucu olarak siyasi ilişkilerin geliştikçe ekonomik ve ticari ilişkilerin de geliştiğini kaydetti. Karslı, bankacılık sektörünün de buna ayak uydurduğunu, bu çerçevede Ziraat Bankası’nın Cidde Şubesi’nin hizmete açıldığını söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise bankanın yurtdışında açtığı şubelerle bankacılık sektöründe önemli adımlar attığını, S.Arabistan şubesinin de Türk vatandaşları, hacılar ve Suudi Arabistan vatandaşlarına sağlayacağı katkı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel krize rağmen Türk bankalarının hem Türkiye’de hem de dünyada çok başarılı olduğunu, bundan sonra da tüm dünyada başarılarıyla anılacağını dile getirdi. Yabancı bir bankanın S.Arabistan’da şube açmasının çok da kolay olmadığını kaydeden Babacan, bu sebeple Cidde şubesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Babacan, Mekke ve Medine şubelerinin de açılmasıyla Türkiye’de başta hacılar olmak üzere Türk vatandaşlarına hizmet açısından önemli kolaylıklar sağlayacağını dile getirdi.

İSTİŞARE, KARAR ALMADA ÖNEMLİ ŞART

Erdoğan, S.Arabistan’daki temasları kapsamında dün Cidde Ekonomik Forumu’nun açılışına katıldı ve bir konuşma yaptı. Forumun, istikrarlı bir iş ortamı ve yeni istihdam imkânları oluşturulması yolunda S.Arabistan ve Cidde’den tüm dünyaya bilgi ve bilimin ışığını yaydığını ve büyük itibar kazandırdığını ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu: "İstişare, ortak medeniyetimizde karar alma süreçlerinin en önemli şartıdır. İstişare yoluyla sorunların tek tek aşılacağına, mevcut şartların çok daha yüksek seviyelere çıkarılacağına şüphe yoktur. Cidde Forumu, bir yandan istişare kültürünü en güzel şekilde işletirken, diğer yandan da saygın bilim adamları ve uzmanları katkılarıyla geleceğimize ışık tutuyor."

Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Salih Kamil de yaptığı konuşmada, Başbakan Erdoğan’a yönelik övgü dolu sözler kullandı. Kamil, "Allah’ın ona verdiği bir liderlik özelliği var. Filistin ve Gazze sorunlarında sanki bir Filistinli gibi hareket etti. Kendinden önce onun gibi bir lider görülmedi. Ülkesinde ekonomiyi çok önemli düzeye çıkardı. Kalkınmayı gerçekleştirerek yaptığı bir devrimdir. Artık Avrupa ülkeleriyle rekabet halinde olan bir Türkiye var. Deneyimi, birikimi örnek olan bir liderdir. Forumun onur konuğu olarak kendilerini ağırlamaktan büyük onur duyuyoruz." dedi.

İletişim Bilgileri

Suhail Bin Qays Street 6, 1st Floor, Corniche, N.
3012, Al-Shate’e District
21451 Jeddah (Makkah)

Post office box:
2338
Jeddah 

www.ziraatbank.com.tr


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: