Gül’den Ortadoğu’da ortak banka kurulmasına teşvik

14 04 2011

map-middle-eastCumhurbaşkanı Gül, yurt dışı projelerde Türk bankalardan alınan teminat mektubunun yeterli olmadığını belirterek “Sorunu çözmek için Ortadoğu ülkeleriyle ortak banka kurun” dedi.

CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, son dönemde yurt dışı ihalelerde sıkıntılar yaşayan Türk müteahhitlik sektörünün önünü açacak bir hedef gösterdi. Türk müteahhitlerin başka ülkelerde yatırım yaparken, sadece Türk bankalarından aldıkları mektupların yeterli olmadığından şikayet ettiğini belirten Gül, sektörün bu sıkıntısını gidermek için Ortadoğu ülkeleri ile ortak bir banka kurulması  yönündeki çalışmaları teşvik ettiğini söyledi.

Banka projesi için talimat verdi

Türkiye Müteahhitler Birliği’nin 30. Genel Kurulu’nda bir konuşma yapan Gül, konuyla ilgili bakanlarla ve Ortadoğu tarafında özellikle bu alandaki faaliyetleri yoğun olan Suudi Arabistan ile de görüşmeler yaptığını söyledi. Gül,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Büyük bankalarımızla, Bankalar Birliği ile konuştum, devlet bankaları ile de konuştum, bu konunun çalışılmasını istedim. Büyük bir bankanın ortaya  çıkması gerekir ki bu banka sizin arkanızda dursun, bu bankadan alacağınız mektuplar bütün Ortadoğu bölgesindeki taahhütlerinizde, projelerinizde yeterli olsun. Öyle ümit ediyorum ki bunu gerçekleştirebileceğiz.”

Riskler var tedbir alınması gerekli

Müteahhitlere Türkiye’de yaptıkları işlerde kalite konusuna dikkat etmeleri çağrısında bulunan Gül, bu alandaki Avrupa Birliği standartlarının uygulanmasını istedi. Sektörün Türkiye dışındaki faaliyetleri ile gurur duyduklarını belirten Gül, Türk müteahhitlerinin dünyadaki diğer sektör temsilcilerinden farklı olarak özellikle risklerin yoğun olduğu ülkelerde iş yaptığına dikkat çekti. Gül “Afganistan’daki işlerin yüzde 95’ini siz yapıyorsunuz, Irak’tan çekilmediyseniz, Libya’da çalışanlarınız varsa,bu güzel bir şey ama dikkat  etmeniz gereken nokta risk… Bunları düşünerek bu konuyla ilgili riskleri karşılayabilecek bir tedbirin alınması gerekir. Hükümet de ileride burada bir risk var, bunu ödeyelim, diyemeyebilir. Bu konuda müteahhitlerin kafa yorması gerekir” dedi.

Doğal kaynaklara yatırım yapın

Müteahhitlerin iş yapmak için gittikleri ülkeleri en iyi tanıyanlar olduğunu da belirten Gül “Yatırımı bitirip ülkeden çıkmamak lazım. Müteahhitler olarak bulunduğunuz ülkelerde ihtiyaç duyulan doğal kaynakları garanti edecek yatırımlara öncelik verin. Bu fırsatlar 5-10 yıl sonra kalmaz. Bu anlamda müteahhitler öncü olabilir” dedi. Öte yandan Gül, ASELSAN’ın Macunköy tesislerini de ziyaret etti. Gül gördüklerinden çok gururlandığını belirterek “ASELSAN’ı yakından görmek ayrıca etkiledi. Burada en yüksek teknolojiyle, hava, kara, deniz kuvvetlerinin her türlü ihtiyaçlarının karşılanması önemli çalışma” dedi. AJANSLAR

Libya müteahhidi kredi erteleyecek

DEVLET Bakanı Zafer Çağlayan da, Libya’da iş yapan müteahhitlerin isterlerse şu anda günü gelmiş kredilerinin anapara ödemelerini 1’er yıl erteleme imkanına sahip olabileceğini bildirdi. Devlet Bakanı Çağlayan, kendisinin de 35 yıldır müteahhitlik sektörünün içinde olduğunu, bu sektörün artık Türkiye’nin en önemli sektörü haline geldiğini söyledi. Türk Müteahhitlik sektörünün bugün 90’a yakın ülkede 188 milyar dolar civarında taahhüt ve 5 binin üzerinde proje gerçekleştirdiğini anlatan Çağlayan, bu sektörün ülkeye döviz kazandırmasının ve istihdam oluşturmasının yanı sıra bulundukları ülkelerde adeta Türkiye’nin temsilcisi, tanıtım elçisi gibi görev yaptığını kaydetti. Sektörün 188 milyar dolarlık taahhüdünün, 44 milyar dolarlık kısmının 1972-2002 yılları arasında gerçekleştirdiğini anlatan Çağlayan “30 yılda alınan taahhütlerin 3 katından fazlası 9 yılda alınmıştır” diye konuştu.

Eren: Kamu İhale Yasası değiştirilsin

TÜRKİYE Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren de bugün tarihi bir gün yaşadıklarını, bakanların, özellikle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün genel kurullarını onurlandırmış olmasının kendileri için büyük önem taşıdığını söyledi. Cumhurbaşkanı Gül’ün, geçmişten bu yana sektöre hep destek olduğunu ifade eden Eren “Dışişleri Bakanlığı ile başlayan, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı süresince sorunlarımıza gösterdikleri ilgi, yurt dışında yolumuzu açmak için gösterdikleri büyük çaba, bir ihaleyi alabilmemiz için günü birlik ilgili ülkeye gidip gelmiş olmalarını, sorunlarımız için devlet başkanlarını aramalarını hep  şükranla anımsayacağız” dedi. Eren, TMB’nin genel kurulunun kendisi için ayrıca büyük önem taşıdığını ve görevini yeni başkana devredeceğini de kaydetti. Bazı sorunları dile getireceğini ifade eden TMB Başkanı Eren, şöyle konuştu: “Kamu İhale Yasası’nın uygulamaları nedeniyle bozulmuşu bir kere daha yaparak kamu malını israf etmekteyiz. Artık buna son vermemiz ve kamu ihale yasasının değişmesi gerektiğini düşünüyorum.”


İşlemler

Bilgi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s
%d blogcu bunu beğendi: